Success Story
STOŁÓWKA Z SERWISEM ZAMÓWIEŃ WWW
Zadanie
W ostatnim okresie dokonaliśmy znaczącego rozwoju naszej flagowej aplikacji jakim jest RBAS Stołówka. Standardowe rozwiązanie zostało rozbudowane, w tym także w sposób profilowany, zgodnie z potrzebami opisywanego przypadku wdrożeniowego o nowe funkcje i aplikacje takie jak:
- wprowadzenie serwisu zamówień www, który może działać zarówno w internecie jak i w intranecie (w opisywanym przypadku serwis posadowiony jest na VPS-e z systemem Linux i dostępny jest z dowolnego miejsca, w którym działa internet),
- wprowadzenie obsługi dwóch rodzajów zamówień tzn.: a) zwykłych, które mogą składać wszyscy pracownicy, czyli najczęściej zamówień posiłków takich jak obiad, drugie, zupa itp.; b) biznesowych, składanych przez wybranych pracowników firmy na różnego rodzaju spotkania i wydarzenia firmowe,
- wprowadzenie tzw. grafików, umożliwiających zróżnicowanie dostępnego menu na poszczególne dni,
- wykorzystanie kart HiTag2 specjalnie kodowanych, z systemu RCP/KD jako identyfikatorów pracowników w systemie Stołówka.
Rozwiązanie - Stołówka z serwisem zamówień internetowych
Każdy z pracowników Klienta posiada w systemie indywidualne konto, w tym także konto elektronicznej portmonetki, na które może w dowolnym czasie dokonywać wpłaty środków (zasilenie). Zasileń pracownicy mogą dokonywać w dowolnym z funkcjonujących punktów obsługi stołówkowej (w opisywanym przypadku jest ich siedem) a zgromadzone na koncie środki wykorzystać na zakupy/zamówienia na stołówce. Towary oferowane na stołówce mogą być kupowane od razu bezpośrednio w punktach stołówkowych lub wcześniej zamówione w serwisie www a następnie odebrane na stołówce (w dowolnym punkcie). Osoby upoważnione do zamówień biznesowych mogą odbierać zamówione towary w punktach stołówkowych lub zlecić dostawę do określonego miejsca na terenie zakładu. System obsługują przeszkoleni pracownicy Ajenta (firma gastronomiczna – nasz bezpośredni partner) obsługującego sieć punktów stołówkowych na terenie zakładu.
Identyfikatory RFID
W rozwiązaniu zastosowano zbliżeniowe karty w technologii HiTag2 125kHz. Do systemu mogą być stosowane także inne technologie identyfikacyjne RFID np.: Mifare, Unique/EM, HID itp. – naturalną i częstą praktyką, jest wykorzystanie identyfikatorów z systemów kontroli dostępu lub rejestracji czasu pracy, jeśli klient takie rozwiązania posiada – tak też było w opisywanym tu przypadku.
Czytniki RFID
W konkretnym, opisywanym przypadku zastosowano czytniki kart HiTag2, z interfejsem USB emulującym klawiaturę. System jest jednak na tyle elastyczny, że może obsługiwać także czytniki RFID w standardzie PC/SC jak i rs232. Czytniki podłączone zostały do komputerów i razem z aplikacją Stołówka dla Windows stanowią punkt sprzedaży dla pracowników oraz zarządzania dla operatorów (zakres zależny od uprawnień).
Aplikacja użytkowa
Sercem systemu jest aplikacja do sprzedaży i zarządzania Stołówka dla Windows. Dzięki architekturze klient/serwer oraz bazie MySQL, system może być skalowany, do różnej wielkości obiektów, dla jednego jak i wielu punktów sprzedaży. Dzięki rozbudowanej parametryzacji, system może być eksploatowany z elektroniczną portmonetką rozliczaną w cyklu miesięcznym lub też bez ograniczenia czasowego. Uzupełnieniem aplikacji jest aplikacja Serwis Zamówień WWW, który znacznie przyśpiesza obsługę na stołówce (wydanie) oraz umożliwia bardziej racjonalne planowanie ajentowi obsługującemu stołówkę – w opisywanym wdrożeniu, przy skali około 3000 pracowników ma to ogromne znaczenie!